Polityka Statystyki

(Nie?) dostępne partie

Czy strony polskich parti politycznych są dostępne dla osób niewidomych i niedowidzących. Zbadała to agencja interaktywna Janmedia. Podsumowanie badania dostępne jest na stronie agencji –

Czy strony polskich parti politycznych są dostępne dla osób niewidomych i niedowidzących. Zbadała to agencja interaktywna Janmedia. Podsumowanie badania dostępne jest na stronie agencji – www.janmedia.pl.

W badaniu przetestowano serwisy internetowe Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Lewicy i Demokratów, Ligi Polskich Rodzin, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Samoobrony RP.

Żyje się jak dawniej, twierdzą internauci

Analiza serwisów pod względem spełniania wymogów dostępności składała się z dwóch części: analizy eksperckiej oraz badania z 3 użytkownikami (2 niewidomych i 1 niedowidzący). Badanie wykazało, że żaden z serwisów nie został dostosowana w 100% do potrzeb osób z ograniczeniami związanymi z wadami wzroku. Najwięcej problemów podczas testów użytkownikom sprawiały nieopisane elementy graficzne (animacje Flash, zdjęcia, itp.) oraz słabo oznakowane lub zupełnie nieopisane elementy aktywne w postaci linków.

Największym zaskoczeniem dla badających był serwis internetowy Samoobrony RP. Podczas testów z osobami niewidomymi używającymi czytników ekranowych, tzw. screenreaderów (zamieniają one treść strony w format audio) okazało się, że strona główna tej partii pokryta jest ukrytymi reklamami firmy produkującej drzwi i okna. „Sposób wykonania reklam, wykorzystanie znaczników H1 przy ich braku w pozostałych elementach strony, odciąga uwagę osób korzystających ze screenreadera od zasadniczej treści i może powodować poczucie zagubienia” – mówi Tomasz Kępski, specjalista ds. dostępności Janmedia – „Aby zobaczyć teksty reklam na stronie Samoobrony wystarczy w przeglądarce internetowej wyłączyć tzw. obsługę stylów. Widok jest naprawdę zaskakujący.” – dodaje.

A to już wiesz?  Zima pod palmami czy na stokach

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy