Aktualności Edukacja Społeczeństwo

Licealista z Włocławka zwycięzcą 43. Olimpiady Astronomicznej

Aleksander Sądowski, uczeń II klasy I Liceum im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku, został w niedzielę zwycięzcą 43. Olimpiady Astronomicznej dla młodzieży szkół średnich, organizowanej w

Aleksander Sądowski, uczeń II klasy I Liceum im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku, został w niedzielę zwycięzcą 43. Olimpiady Astronomicznej dla młodzieży szkół średnich, organizowanej w Planetarium Śląskim w Chorzowie.

Do finału olimpiady zakwalifikowało się 19 uczniów z całej Polski, wyłonionych w dwustopniowych eliminacjach, trwających od października ubiegłego do stycznia tego roku.

Drugie miejsce zajął Tomasz Tyranowski, uczeń II klasy V LO w Krakowie, a trzecie miejsce, ex aequo, zajęli: Miłosz Jerkiewicz – czwartoklasista z I LO w Jeleniej Górze i Lech Łobodziński – trzecioklasista z I LO w Cieszynie, który w poprzedniej edycji olimpiady zajął II miejsce. Laureaci otrzymali teleskopy astronomiczne i książki.

W pierwszych dwóch etapach uczestnicy zmagań musieli wykazać się dużą wiedzą teoretyczną i praktyczną, rozwiązując w sumie 11 zadań rachunkowych, opisowych i obserwacyjnych. W finale rozwiązywali 6 zadań, w tym obserwacyjne – na sztucznym niebie planetarium. Obserwacje prawdziwego nieba uniemożliwiła pogoda.

Wśród uczestników astronomicznych olimpiad dominują od lat uczniowie liceów ogólnokształcących, głównie z klas o profilu matematyczno-fizycznym.

hastagi na stronie:

#aleksander sądowski

A to już wiesz?  Zima pod palmami czy na stokach

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy