Irlandzki poeta i prozaik Ciaran Carson w Polsce

British Council i Stowarzyszenie A Kuku Sztuka zapraszają na serię spotkań autorskich z irlandzkim poetą i prozaikiem, Ciaranem Carsonem. Spotkania odbędą się w dniach 22-25 lutego br. w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Gdańsku w ramach programu kulturalnego British Council, Faces & Places – New British Writing.

Ciaran Carson przyjeżdża do Polski na zaproszenie British Council i A Kuku Sztuka z okazji polskiego wydania jego najnowszej powieści pt. „Irlandzka Herbatka”. Spotkaniom towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu samego autora i jego żony Deirdre Shannon.

Szczegółowy kalendarz spotkań autorskich Ciarana Carsona wygląda następująco:

Warszawa:
22 lutego (piątek), godz. 20.00, Czuły Barbarzyńca, ul. Dobra 31
Kraków
23 lutego (sobota), godz. 20.00, Lokator, ul. Krakowska 27
Łódź
24 lutego (niedziela), godz. 19.00, Galeria Wschodnia, ul. Wschodnia 29/3
Gdańsk
25 lutego (poniedziałek), godz. 18.00, Biblioteka British Council, ul. Ogarna 27

Spotkania odbywają się w ramach programu literackiego British Council Poland „Faces & Places – New British Writing”. Program przybliża polskim czytelnikom autorów i artystów brytyjskich – nie tylko tych już uznanych, ale również nowe talenty literackie, takie jak: Tash Aw lub Gautam Malkani.

„Nasz cykl spotkań autorskich Faces & Places cieszy się ogromną popularnością. Dotychczas odwiedzili nas m.in. Neil Gaiman, Jeanette Winterson czy Irvine Welsh. Tym razem czeka nas wyjątkowe spotkanie nie tylko z literaturą, ale i z muzyką irlandzką” – powiedziała Anna Palonka odpowiedzialna za program Faces & Places w British Council.

O „Irlandzkiej herbatce” („Shamrock Tea”)

O ile mi wiadomo, nie ma drugiej takiej książki – często zaskakującej, zwykle odkrywczej, a zawsze dowcipnej – Jan Gondowicz.

Ciaran Carson pisze z modernistycznym wyczuciem najlepszych pisarzy nowoczesności – „The Review Of Contemporary Fiction”.

„Irlandzka herbatka” to jak dotąd jego najmocniejsze dzieło – „The Guardian”.

O Ciaranie Carsonie

Poeta i prozaik irlandzki. Urodził się w Belfaście w rodzinie katolickiej, kultywującej tradycje języka irlandzkiego (do czwartego roku życia mówił tylko po irlandzku). Dziś pisze prawie wyłącznie po angielsku. Ukończył studia na Uniwersytecie Queen’s, po czym przez jakiś czas pracował jako urzędnik państwowy i nauczyciel. Od 1975 do 1998 roku kierował działem literatury, folkloru i tradycyjnej sztuki irlandzkiej w Arts Council of Northern Ireland. Mieszka w Belfaście. Debiutował tomem wierszy „The New Estate” (1976), po którym opublikował arkusz poetycki „The Lost Explorer” (1978). Jego drugi pełnowymiarowy zbiór wierszy „The Irish for No” (1987) ukazał się dopiero jedenaście lat po debiucie. Od tamtej chwili w pisarskim życiorysie Carsona nastąpiło przyspieszenie. Wydany dwa lata później (i wyróżniony nagrodą Irish Poetry Prize) tom jego wierszy nosił tytuł „Belfast Confetti” (właśnie obie te książki ustanowiły najbardziej rozpoznawalne składniki języka poetyckiego Carsona). Po nim do najważniejszych zbiorów wierszy Carsona należą: „First Language” (1993, nagroda im. T.S. Eliota), „Opera et Cetera” (1996, wyróżniony “Wyborem” Poetry Book Society) oraz dwa zbiory sonetów – „The Alexandrine Plan” (1998), zawierający przekłady z Baudelaire’a, Mallarmé’ego i Rimbauda i „The Twelfth of Never” (1999). Wybór jego wierszy o Belfaście przynosi tom „The Ballad of HMS Belfast” (1999). Carson jest również autorem szeregu książek prozą, poczynając od niewielkiego przewodnika „Pocket Guide to Traditional Irish Music” (1986) i zbioru autobiografizujących szkiców o muzyce irlandzkiej „Last Night’s Fun” (1996) po tomy złożone z bogatych liryczno-dokumentalnych mikstur prozatorskich: „The Star Factory” (1998), „Fishing for Amber” (1999) i „Shamrock Tea” (2001). Carson znany jest w Polsce z przekładów publikowanych przede wszystkim w Literaturze na Świecie. Stowarzyszenie A Kuku Sztuka wydaje jego ostatnią powieść zatytułowaną „Irlandzka Herbatka”.

Related posts

Top