Gospodarka

Wydarzenia gospodarcze w skrócie

Na sesji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych spadł kurs 88 akcji, 76 wzrósł i 52 nie zmienił się, w tym na rynku NFI spadł kurs 5

Na sesji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych spadł kurs 88 akcji, 76 wzrósł i 52 nie zmienił się, w tym na rynku NFI spadł kurs 5 funduszy, 3 wzrósł i 7 nie zmienił się. Indeks rynku podstawowego WIG wzrósł o 0,2 proc. i wyniósł 14.962 pkt. Na rynku obligacji wzrosła cena 5 pożyczek, 3 spadła, a 5 nie zmieniła się.

Złoty osłabł w czwartek o ok. 1,4 proc. w porównaniu do środowego zamknięcia, spadając do rekordowo niskiego poziomu 5,1 proc. poniżej parytetu. Dealerzy uważają, że w najbliższych dniach kurs będzie chwiejny.

SBC Communications nie zamierza dalej uczestniczyć w II etapie prywatyzacji TPSA.

Narodowy Bank Polski nie wyklucza interwencji na rynku walutowym gdyby osłabienie złotego trwało zbyt długo i zagrażało bezpośredniemu celowi inflacyjnemu – poinformował PAP w czwartek wiceprezes NBP.

Wszystkie kluby poselskie opowiedziały się w czwartek za przyjęciem zmodyfikowanej przez rząd koncepcji ulg dla zakładów pracy chronionej. Jest ona częścią rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku VAT.

W najbliższych dniach powinna zapaść decyzja w Ministerstwie Skarbu Państwa co do sposobu restrukturyzacji i prywatyzacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Do końca listopada powinien zostać rozstrzygnięty przetarg na doradców prywatyzacyjnych tzw. wielkiej czwórki chemicznej – zakładów azotowych w Tarnowie, Kędzierzynie, Puławach i Zakładów Chemicznych Police.

W pierwszym dniu przyjmowania zapisów na akcje Polskiego Koncernu Naftowego SA zainteresowanie inwestorów jest oceniane jako duże. Maklerzy spodziewają się podobnego zainteresowania, jak w przypadku zeszłorocznej oferty TP SA.

Zarząd Huty im. Tadeusza Sendzimira w Krakowie (HTS) i zakładowe związki zawodowe uzgodniły planowaną redukcję zatrudnienia i osłony dla zwalnianych pracowników HTS.

Na rynku równoległym warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych po raz pierwszy notowane były akcje Polleny Ewy SA. W dniu debiutu za jeden walor płacono 18 zł.

Sejm znowelizował ustawę o popieraniu budownictwa mieszkaniowego umożliwiając gminom zaciąganie preferencyjnych kredytów z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego na infrastrukturę pod budownictwo mieszkaniowe.

A to już wiesz?  Złoty Spinacz dla Euro RSCG Sensors

Stomil Sanok planuje wydać na inwestycje w ciągu 3 najbliższych lat 78 mln zł. Plany spółki zakładają również systematyczny wzrost wyników finansowych w tym okresie. – podała w czwartek spółka.

Połączone cementownie: Kujawy SA, Małogoszcz SA i Wierzbica SA utworzyły nową spółkę o nazwie Lafarge Cement Polska. Kapitał spółki wynosi 25,096,55 PLN.

Grupa kapitałowa United Entertainment Co. zainwestuje 3,2-3,5 mln USD w centra rozrywki w Polsce. Pierwsze, w centrum handlowo-rozrywkowym Korona we Wrocławiu, zostanie otwarte już w połowie listopada.

Grupa kapitałowa Dromex SA chce kupić kilka kopalni kruszyw drogowych. Miałyby one zaopatrywać przyszłe inwestycje autostradowe – poinformował PAP rzecznik prasowy spółki Maciej Oksień.

Elektrim SA po pierwszym półroczu wykazał stratę w wysokości 62 mln zł. Strata ta jest większa o 34 mln zł w stosunku do wcześniej podawanej wartości – podała spółka.

Władze Świdnika dokonały konwersji zadłużenia borykającego się z trudnościami ekonomicznymi producenta śmigłowców PZL SA Świdnik. Tym samym miasto stało się posiadaczem 7 proc. akcji zakładów.

Gospodarstwo rybackie w Siemieniu (woj. lubelskie) zostało laureatem edycji rankingu “Lista 300” za 1998 rok, w którym brały udział przedsiębiorstwa działające w ramach majątków Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Środowe osłabienie złotego nie wpłynie na zwiększenie wysokości planowanej na 6 listopada podwyżki cen paliw z Polskiego Koncernu Naftowego – poinformował PAP Tomasz Zakrzewski z biura prasowego PKN.

Część mieszkańców Warszawy może mieć trudności w komunikowaniu się ze światem. W nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę Telekomunikacja Polska SA będzie modernizowała dwie stołeczne centrale telefoniczne.

Bank Nowojorski nie ma planów dokonania redukcji swojej działalności biznesowej w Polsce, tak jak to zrobił niedawno w Rosji i krajach postsowieckich – poinformowała w czwartek PAP przedstawicielka banku.

Niemiecka gospodarka ponosi miliardowe straty z powodu kolejek na polsko-niemieckiej granicy – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie niemieckiego ministerstwa gospodarki.

A to już wiesz?  Dokąd zmierza polska branża deweloperska

Cena ropy Brent z Morza Północnego, uznawana za barometr światowego rynku naftowego, z dostawą w grudniu, wzrosła na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie o 28 centów (1,2 proc.), do 22,85 USD/baryłkę.

Rada Europejskiego Banku Centralnego postanowiła podnieść stopę procentową kredytu refinansowego, najważniejszą stopę podstawową na obszarze euro, o 0,5 proc. z 2,5 do 3,0 proc.

Rosja ureguluje swój dług wobec państw-wierzycieli z Klubu Paryskiego w całości i w terminie – poinformował rosyjski minister finansów Michaił Kasjanow.

Zadłużenie 12 przedsiębiorstw wchodzących w skład Daewoo Group, drugiego co do wielkości południowokoreańskiego konglomeratu przemysłowego, jest dużo wyższe, niż wcześniej przewidywano.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy