Aktualności

Miller: by zachęcić inwestorów, trzeba zmienić prawo

Amerykańscy inwestorzy cenią kwalifikacje i umiejętności Polaków, ale krytykują nieprzejrzyste przepisy, wysokie podatki i biurokrację w Polsce – powiedział premier Leszek Miller po spotkaniu z

Amerykańscy inwestorzy cenią kwalifikacje i umiejętności Polaków, ale krytykują nieprzejrzyste przepisy, wysokie podatki i biurokrację w Polsce – powiedział premier Leszek Miller po spotkaniu z amerykańskimi biznesmenami.

Zapowiedział, że do Sejmu trafi pakiet rozwiązań prawnych mających poprawić warunki inwestowania w Polsce.

Szef polskiego rządu spotkał się w piątek rano polskiego czasu (w czwartek późnym wieczorem czasu miejscowego) z reprezentantami największych amerykańskich firm przemysłu komputerowego i przetwarzania danych mających swoje siedziby w rejonie słynnej Doliny Krzemowej.

“Usłyszałem bardzo wiele ciepłych słów o Polakach, o ich kwalifikacjach, o tym, jak potrafią ciężko i efektywnie pracować. Ale usłyszałem też słowa krytyki o nieprzejrzystych systemach, o wysokich podatkach, o rozmaitych patologiach” – powiedział premier dziennikarzom po spotkaniu.

Dodał, że Amerykanie wśród zalet Polski, jako miejsca do inwestowania, wymieniają również korzystne położenie geograficzne i duży postęp naszego kraju w przystosowaniu się do gospodarki rynkowej.

“Ale wrażenie na amerykańskich partnerach robią przede wszystkim bardzo wysokie kwalifikacje polskich pracowników i bardzo cenione zdolności do improwizacji w sytuacjach, które nie były normowane żadną instrukcją” – relacjonował premier.

Przyznał, że Amerykanie skarżą się jednak na bardzo długie okresy rozpatrywania różnych wniosków, skomplikowane procedury rejestracyjne i odwoławcze oraz niejasne kompetencje urzędów.

“Tu niestety usłyszałem wiele słów krytyki pod adresem władz lokalnych, samorządowych, że czasem dla bardzo krótkotrwałych korzyści traktuje się tych inwestorów bardzo instrumentalnie” – powiedział Miller.

To wszystko – według niego – prowadzi go do wniosku, że trzeba przede wszystkim zmieniać prawo. “Cały pakiet rozwiązań legislacyjnych będziemy kierować do Sejmu, licząc na to, że nasz parlament jak najszybciej go uchwali” – zapowiedział premier.

Zapytany, czy będzie w tym pakiecie reforma podatkowa, Miller odpowiedział, że reforma ta “nie jest ściśle związana z obecnością inwestorów zagranicznych w Polsce” i tak czy inaczej musi być przeprowadzona.

A to już wiesz?  Szef MON: wypełniamy zobowiązania, Polska jest bezpieczniejsza

Premier podkreślił, że nie ma innej drogi, niż sprawić, by Polska stała się bardziej przyjazna dla inwestorów, bo mogą oni wybrać na swoje inwestycje inne kraje. “To, co dziś usłyszałem od tych wielkich inwestorów – a na sali, jeśli tak mogę powiedzieć, siedziało 200 miliardów dolarów rocznego obrotu – jest budujące i krzepiące. Polska jest postrzegana jako kraj wielkiej perspektywy” – powiedział Miller.

Pytany, jak ocenia szansę sprowadzenia do Polski nowych technologii w ramach offsetu związanego z zakupem amerykańskich samolotów F-16, premier odparł, że kontrakt ten jest dobrą okazją do silniejszego niż do tej pory powiązania gospodarki polskiej i amerykańskiej. Wyraził nadzieję, że po tym kontrakcie przyjdą następne.

Premier przypomniał, że w maju ma przyjechać do Polski amerykański minister handlu Donald Evans. “Umówiłem się z panem ministrem, że do tego czasu postaramy się stworzyć jak najwięcej faktów, które mogłyby być podsumowane w trakcie wizyty amerykańskiego polityka w Warszawie” – powiedział Miller.

W spotkaniu z polskim premierem wzięli udział przedstawiciele m.in. takich amerykańskich firm, jak: Lockheed Martin, Hewlett-Packard, Cisco Systems, INTEL, Microsoft.

Zdaniem polskich przedsiębiorców, którzy również uczestniczyli w tych rozmowach, są szanse na to, że do Polski trafią nowoczesne technologie w ramach amerykańskich inwestycji.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy