WPROST – Nowak – złote dziecko Tuska

Drogie zegarki, zamknięte kluby z kosmicznymi cenami, koleżeńskie układy biznesmenami, którzy zarabiają na kontraktach z państwowymi firmami i doradzają Platformie. W najnowszym wydaniu tygodnika WPROST – jak żyje ‘złote dziecko Tuska’, minister Sławomir Nowak.

Ponadto w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST: na co idą pieniądze dla Polonii, pokłosie afery gazowej, politycy i alkohol, Polski seksualnie wyzwolone i Agnieszka Radwańska w rozmowie z Jarosławem Kuźniarem.

Byłem tam raz, jedyny. Po meczu Polska – Rosja. Wypiłem może dwie lampki szampana i wyszedłem po dwóch-trzech godzinach – mówi dziennikarzom WPROST minister transportu, Sławomir Nowak. Świadkowie twierdzą, że w ekskluzywnym klubie Prive Nowak bywał częściej. Klub Prive założyli panowie z firmy reklamowej Cam Media, która robi błyskotliwą karierę, pracując dla ministerstw, spółek skarbu państwa i na rzecz Platformy Obywatelskiej. W czerwcu 2011 r. firma (wraz z dwiema innymi spółkami) podpisała kontrakt z MSZ na zarządzanie wszystkimi konferencjami w ramach polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej. Wynagrodzenie? 34 mln zł. Cam Media ma także na koncie dwie umowy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego za ponad 5,5 mln zł. Ma również kontrakty z Polską Grupą Energetyczną, Ruchem, Pocztą Polską, Totalizatorem Sportowym, PKP. Przed EURO 2012 przygotowała kampanię „Feel like at home”. Formuła tego kontraktu była ciekawa. KPRM zrobiła w Cam Media zamówienie z wolnej ręki poniżej 14 tys. euro. Inne wydatki, takie jak kupowanie miejsc na billboardach, zostało rozproszone w różnych instytucjach. Adam Michalewicz, twarz i współtwórca Cam Media, trzyma się z Piotrem  Wawrzynowiczem. Wawrzynowicz to od lat znajomy Nowaka. Panowie pożyczają sobie nawet… zegarki. Ale tych pożyczek minister nie umieścił w rejestrze korzyści. „Nowak - złote dziecko Tuska” – w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST.

We WPROST także  „Lekka ręka zastępcy Sikorskiego”, czyli na co idą pieniądze dla Polonii. Resort spraw zagranicznych rok temu przejął finansowanie Polonii od Senatu. W sumie to kilkadziesiąt milionów złotych. W atmosferze ostrego konfliktu z senatorami wiceminister Janusz Cisek, rekomendowany przez PSL, zmienił zasady przydzielania tych środków. I tak wśród nowych beneficjentów znalazła się m.in. Fundacja na rzecz kreatywności i innowacji Open Mind z Wrocławia, która z MSZ dostała 800 tys. zł na  projekt  „Aktywni i kreatywni – Polacy w Europie”. Fundacja została wpisana do rejestru stowarzyszeń kilkanaście dni  przed terminem składania wniosków do MSZ. Jej prezesem jest Wioleta Król, która figuruje też w KRS jako właściciel firmy PR-owo-eventowej GrupaKreatywni.pl. Kolejne 800 tys. zł przypadło Fundacji Janka Muzykanta w Łomży. Organizuje ona stypendia dla absolwentów polskich szkół średnich na Litwie w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży. Szkoła od lat uchodzi za związaną z ludowcami. Polski Ośrodek Naukowy UJ w Londynie na trzy projekty dostał ok. 2,5 mln zł. Ośrodek prowadzi wydział stosunków międzynarodowych UJ. Kierownikiem Zakładu Historii i Kultury Europy Środkowej w Instytucie Europeistyki jest tam... sam Janusz Cisek. Więcej – w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST pisze Anna Gielewska.

WPROST wraca także do zmian w ministerstwie skarbu. Minister Budzanowski do końca sądził, że premier go jednak nie odwoła. Jeszcze w czwartek wieczorem planował ze swoimi współpracownikami działania na kolejne tygodnie. Słów premiera słuchał w swoim gabinecie, w wąskim gronie. Potem wezwał ludzi, podziękował i zaczął się pakować. Porządki w nadzorze nad spółkami, ale i personalne, ma zrobić już jego następca, Włodzimierz Karpiński. Dlaczego Tusk postawił akurat na Karpińskiego? To raczej mało wyróżniający się były wiceminister. Najpierw w MSW, potem w resorcie administracji i cyfryzacji Michała Boniego. W Platformie od początku, lubiany w klubie, nie budzi kontrowersji. Karpińskiego trudno jednoznacznie przypisać. Na pewno nie jest to polityk, o którym można powiedzieć, że aspiruje do roli lidera. Nie ma też szczególnego doświadczenia w zarządzaniu majątkiem skarbu państwa. Jakie będą jego pierwsze decyzje? Czy szefowa PGNiG, Grażyna Piotrowska-Oliwa, też może się już pakować? Co z innym bohaterem afery, prezesem spółki EuRoPol Gaz, Mirosławem Dobrutem? Pokłosie afery gazowej - w nowym WPROST.

Na łamach WPROST również o alkoholu i polityce. Najgorsza jest symboliczna lampka szampana. Polityka częstują nią wszędzie, nie wypada odmówić. A głupio tłumaczyć, że na jednym kieliszku nie umiesz skończyć – mówi Bolesław Piecha, szef sejmowej Komisji Zdrowia. I dodaje – Jedyne wyjście: powiedzieć o swojej chorobie otwarcie. Ja w każdym razie tak robię. Pod tym względem polityk PiS jest wyjątkiem: inni sejmowi alkoholicy o problemie nie mówią. Absolutna większość pijących polityków to tzw. alkoholicy wysoko funkcjonujący. Termin ten (ang. high-functioning alcoholic – HFA) pojawił się w psychiatrii kilka lat temu i robi dużą karierę. Chodzi o osoby, które często nie spełniają tradycyjnych kryteriów alkoholika, ani klinicznych, ani i potocznych. Rano potrafią wstać, zdążyć na samolot, a po kilku godzinach wygłosić całkiem dobrą prelekcję albo przemówienie. Tyle że taka sytuacja nie trwa wiecznie. Problem HFA jest naprawdę duży. Jak duży – o tym w najnowszym w wydaniu tygodnika WPROST.

We WPROST także… seksualna rewolucja. To co, idziemy do mnie czy do ciebie? – tak pytają kobiety po zaledwie kilkunastu minutach niezobowiązującej rozmowy przy drinku. Polki, dorastające w społeczeństwie mocno katolickim, jeszcze do niedawna nie wypowiadały się publicznie o seksie. Dzisiaj kobiety nie tylko inicjują kontakty, ale doskonale wiedzą  czego chcą i same wybierają partnerów. Czy to początek drogi w kierunku wyzwolenia – pyta Marzena Rogalska. Wyzwolenie seksualne kobiet często jest pozorne. To parawan, który pozwala na ucieczkę od poczucia, że są bardzo samotne – twierdzi seksuolog Andrzej Depko. „Wyzwolone Polki” – w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST.

We WPROST również „Isia wszystkich Polaków”. Ja nigdy nie gram towarzysko. Jeśli wchodzę na kort, to gram na całego. (…) To jest przyjemność i jednocześnie praca – mówi w rozmowie z Jarosławem Kuźniarem Agnieszka Radwańska.  Gra od 5. roku życia. Nie przejmuje się komentarzami, które słyszy lub czyta na swój temat. Jak się najlepiej gra? Oczywiście z kanapy przed telewizorem. To wtedy każdy jest mistrzem świata, w każdym sporcie, a w tenisie to już w ogóle. Jeżeli więc ktoś myśli, że potrafi więcej i lepiej, to rakiety są w sklepie, niech wychodzi na kort i gra... – dodaje. Nie tłumaczy się z olimpijskiej porażki. Dla mnie porażka to porażka. Trudno, mam turniej co tydzień. (…) Nigdy nie powiedziałam, że Wielki Szlem jest ważniejszy. Chociaż jeżeli pytają mnie o największe marzenie sportowe, to zawsze odpowiem: wygrać jeden z turniejów wielkoszlemowych – mówi. Rozmowa z Agnieszką Radwańską – w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST.

Nowy numer WPROST w kioskach od poniedziałku, 22 kwietnia 2013 r. E-wydanie tygodnika jest dostępne na stronie tygodnika (ewydanie.wprost.pl) oraz u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. na witrynach e-kiosk (www.e-kiosk.pl), eGazety (www.egazety.pl) oraz Nexto (www.nexto.pl).

 *****

Tygodnik WPROST to jeden z wiodących ogólnopolskich tygodników społeczno-informacyjnych. Ukazuje się od 1982 r. Wydawcą tygodnika WPROST jest Agencja Wydawniczo-Reklamowa WPROST. Jej większościowym udziałowcem jest Platforma Mediowa Point Group SA. Redaktorem naczelnym WPROST jest Sylwester Latkowski. Tygodnik WPROSTjest najczęściej cytowanym tygodnikiem w Polsce.

 

Przydatne linki:

WPROST na Youtube - http://tnij.org/wprost_tv

WPROST na Facebooku - http://tnij.org/wprost_fb

Czytaj WPROST na FB - http://tnij.org/wprost_na_fb

WPROST na Twitterze - http://tnij.org/wprosttweet

Popularne skróty Twittera - http://tagdef.com/tt

WPROST w Apple Store - http://tnij.org/wprost_w_itunes

WPROST w Google Play - http://tnij.org/wprost_w_googleplay

Naczelny WPROST na Twitterze - http://tnij.org/ublt

Naczelny WPROST na Facebooku - http://tnij.org/ublu

Blogi WPROST - http://www.wprost.pl/blogi/

WPROST - http://www.wprost.pl  

 

Źródło Platforma Mediowa Point Group SA. Dostarczył netPR.pl
Authors

Related posts

Top