Aktualności

1 grudnia – początek negocjacji w sprawie Paktu dla wsi

1 grudnia rozpoczną się negocjacje w sprawie “Paktu dla rolnictwa i obszarów wiejskich” – zapowiedział wicepremier i minister pracy Longin Komołowski podczas wtorkowej konferencji sołtysów

1 grudnia rozpoczną się negocjacje w sprawie “Paktu dla rolnictwa i obszarów wiejskich” – zapowiedział wicepremier i minister pracy Longin Komołowski podczas wtorkowej konferencji sołtysów w Sejmie.

Według Komołowskiego, w rozmowach tych powinni wziąć udział przedstawiciele związków rolniczych, organizacji samorządowych oraz działacze wiejscy.

“Wasze opinie w sprawie przygotowywanych teraz przez nas zmian mają dla nas ogromne znaczenie. Te opinie w sposób znaczący będą wpływać na nasze przyszłe decyzje” – mówił do kilkudziesięciu sołtysów zgromadzonych w jednej z sejmowych sal premier Jerzy Buzek.

Szef rządu powiedział, że głównym zadaniem rządowego “Paktu dla rolnictwa” jest m.in. tworzenie nowych miejsc pracy na wsi, oraz działania na rzecz edukacji wsi. Komołowski dodał natomiast, że rząd planuje długofalowe działania, które mają w przyszłości rozwiązywać problemy wsi.

Według szefa AWS Mariana Krzaklewskiego, problemów wsi nie można rozwiązać poprzez doraźne załatwianie spraw. “Uznaliśmy, że trzeba stworzyć źródło prawa, które zainspiruje zarówno rząd, parlament, by zbudować cały zestaw zmian w ustawach, nowych ustaw, rozwiązań strukturalnych, żeby odpowiedzieć na wyzwania polskiej wsi i obszarów wokół wsi” – tłumaczył pomysł powstania “Paktu dla rolnictwa”.

Przyjęty w lipcu przez rząd “Pakt dla rolnictwa” zakłada m.in. wyrównanie szans mieszkańców obszarów wiejskich, uzyskiwanie przez nich dobrych dochodów oraz wielofunkcyjny rozwój obszarów wiejskich. Proponuje działania średnio- i długookresowe, które, jak zakłada rząd, przyspieszą rozwój rolnictwa i poprawią warunki życia na wsi.

A to już wiesz?  Trybunał Praw Człowieka nakazał Polsce wypłacenie zadośćuczynienia

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy